Erra Academy'den Haberler

Erra Academy, 5 yıl ve 10 dönemde 100 mezuna ulaştı

Erra Academy, 5 yıl ve 10 dönemde 100 mezuna ulaştı

Heyecan ve gelişimle dolu bir dönemi daha geride bırakırken, bugün Workup Demo Day’de mezun olan girişimlerimizle birlikte tam 10 dönemi başarıyla tamamlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. 💙 İş dünyasının ve startup ekosisteminin önemli temsilcileriyle buluşan ve bundan sonra da hep Workuplı olarak kalacak mezun girişimcilerimize başarılar diliyoruz 🚀

Türkiye İş Bankası’nın ana destekçisi olduğu ve 2017 yılından bu yana kesintisiz devam eden Workup Girişimcilik Programı’nın 10. dönem girişimleri, ekosistem paydaşlarının bir araya geldiği etkinlikte mezun oldu. İş Kuleleri Salonu’nda gerçekleştirilen, çok sayıda yatırım fonu ve melek yatırımcının takip ettiği Demo Day etkinliği, Yekta Kopan’ın yaptığı açılışın ardından İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran’ın konuşmasıyla devam etti. Etkinlikte, Workup’ın 10. döneminden mezun olan 8 girişim, iş modellerini ve izleyecekleri yol haritalarını, yatırımcılar, girişimcilik ekosisteminden paydaşlar ile İş Bankası ve iştiraklerinden yöneticilerle paylaştı.

40 Workup’lı girişim 15 milyon ABD Doları yatırım aldı

Startup’ların bir anlamda merkezi olan ve 10. dönemi tamamlanan Workup Girişimcilik Programı’na toplam başvuru sayısı 15 bini aştı. Yüzlerce girişimle bir araya gelinen programda, Workup Agri de dahil olmak üzere kabul edilen girişim sayısı 140’a, mezun sayısı 100’e ulaştı. Bugüne kadar 40 Workup’lı girişim, program süresince veya sonrasında yaklaşık 15 milyon ABD Doları yatırım aldı. Önceki dönemlerden 92 mezunun 62’si, yani her 3 Workup’lı girişimden 2’si girişimcilik ekosisteminde yoluna devam ediyor.

“Workup, fikirlerin ve hayallerin işlendiği bir fabrika”

İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, etkinlikte yaptığı konuşmada, Workup’ın 10. dönem mezunlarıyla birlikte programdan mezun olan girişim sayısının 100’e ulaştığını kaydederek, Cumhuriyetimizin 100. yılının ilk günlerinde 100 mezun girişimden bahsetmenin anlamına işaret etti. Workup’ı “içeriye giren fikrin bilgi ve metodolojiyle, tecrübeyle birleşip bir işe, ürüne dönüştüğü yer” olarak tanımlayan Aran, “Bir ürün nasıl ki önce bir fabrikaya hammadde olarak giriyor, orada işlenip bazen ülkesindeki bir şeyi bazen de dünyayı değiştirebilen katma değerli, faydalı bir ürüne dönüşebiliyorsa Workup da esasında fikirlerin ve hayallerin işlendiği, ürün ve hizmete dönüştürüldüğü bir fabrikadır” diye konuştu. Aran, İş Bankası açısından fikirlerin ürüne dönüştüğü böyle bir fabrikaya, programa destek olmanın tarihsel bir misyonu olduğunu belirterek, şöyle devam etti: “2024’te 100. yaşını kutlayacak olan İş Bankası, bir ticari banka olarak kurulsa da Türkiye Cumhuriyeti’nin iktisadi bağımsızlığını sağlama, ekonomik kalkınmasına katkı sunma misyonu sanayileşmeden uzak kalamayacağını daha ilk yıllarında net bir şekilde ortaya koymuş. 1920’li yıllarda iktisadi bağımsızlığın, kalkınmanın, ilerlemenin ana unsuru sanayileşme iken bugün ekonomik olarak ilerlemenin en önemli koşulunu teknolojiye dayalı katma değerli üretim oluşturuyor. Dolayısıyla sanayileşmenin gerekli olduğu dönemdeki iştirakleşmeden günümüz dünyasına geldiğimizde, geçmişte iştiraklerle müteşebbislerin yanında olan Bankamızın bugün Workup gibi bir oluşumun içinde olması kadar doğal bir şey olamaz. Cumhuriyet ile birlikte yeni bir ülkenin ekonomisi kurulurken iştirakler neyse aynı anlayışın günümüzdeki karşılığıdır Workup…”

“Bizim olsun küçük olsun” anlayışıyla değil, güçlerimizi birleştirerek ilerliyoruz”

Girişimcilik ekosistemine verdikleri desteği hem yeni programlar, oluşumlar ve iş birlikleriyle hem de yatırımcı olma bakış açısıyla genişleterek kayda değer gelişmelerin ana aktörü ya da paydaşı olarak gerçekleştirdiklerini anlatan Aran, ““Bizim olsun küçük olsun” anlayışıyla değil, ülkemizde girişimciliğin hak ettiği seviyeye çıkması için kiminle ortaklık, iş birliği yapmak gerekiyorsa, ekosisteme hangi paydaşı eklemek gerekiyorsa onlarla güçlerimizi birleştirerek ilerliyoruz. Girişimcilerin zengin dünyasını sınırlandırmadan, girişimlerin çok daha büyük bir dünyaya İş Bankası’nın desteğiyle açılmasını sağlıyoruz” dedi.

“İş Kuleleri’ni girişimcilik üssüne dönüştürüyoruz”

Girişimler ile aynı havayı soluma ve dünyanın yöneldiği teknolojik çözümlerin takipçisi olma yaklaşımımız çerçevesinde yeni bir adımın müjdesini de veren Aran, “Workup ve Workup Agri başta olmak üzere yürüttüğümüz girişimcilik programlarını da İş Kuleleri’ne taşıyoruz. Böylece, İstanbul Girişimcilik Şubemizin açılmasının ardından, ofisini İş Kuleleri’ne taşıyan girişimcilik ekosisteminin önemli temsilcilerine Workup’ı ekliyor ve burayı girişimcilik üssüne dönüştürüyoruz” dedi.

“Workup çatısı altında oyun dikeyinde girişimcilik programı başlatacağız”

İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, StartupsWatch’un 2022 yılı 3. çeyrek raporuna göre, ülkemizde girişim sayısı bakımından lider olan oyun sektörünün aynı zamanda en çok yatırım alan sektör konumunda olduğunu ve Türkiye’nin bu klasmanda dünya genelinde 3. sırada yer aldığını belirterek, şunları söyledi: “Ülkemizin oyun sektöründe yakalamış olduğu ivme her birimiz için gurur ve umut kaynağı. İş Bankası olarak bu dikeyde de teknolojiye yatırım yaparak ülke ekonomisine katkı sağlamak 2023 planlarımız arasında, bu vesileyle yıl içerisinde Workup çatısı altında oyun dikeyinde bir girişimcilik programını başlatacağımızın da müjdesini vermiş olayım.” Workup Girişimcilik Programı’nın 10. döneminin tamamlandığı Demo Day etkinliğinde katılımcılar, konuşma ve sunumların ardından mezun olan girişimlerle network alanında bir araya gelerek birebir görüşme fırsatı elde etti.

Sonraki gönderi

Erra Academy Girişimcilik Programı’nın 11. Dönemi Başlıyor
Erra Academy Girişimcilik Programı’nın 10. Dönemi Başlıyor

Yorum yazın

Tüm yorumlar yayınlanmadan önce incelenir.

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.